Padání vlasů po porodu

Zhruba polovině maminek začne po porodu padat výrazně více vlasů. Jedná se o přirozenou reakci na snížení hladiny estrogenu, proto není třeba se znepokojovat. Tento úbytek vlasů je navíc pouze dočasný a ve většině případů se ženám vlasy zhruba do roka obnoví do normálního stavu. Do té doby může být úbytek vlasů na hlavě velmi znát a mohou z něj pro ženu pramenit nepříjemné pocity. Opětovné zhoustnutí vlasů lze některými prostředky urychlit. A vhodná volba kosmetiky i účesu může „čekání na vlasy“ pomoci přežít bez psychické újmy.

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu

Kdy a jak po porodu k padání vlasů dochází?

Výrazné prořídnutí vlasů čeká po porodu na 40 až 50 % žen. Nejedná se většinou o tak závažný úbytek, který by způsobil ve vlasech lysiny. I tak jej asi každý ve vašem okolí zaznamená. V nejvýraznější míře k padání vlasů dochází tři až čtyři měsíce po porodu, tehdy může hlava čerstvé maminky ztratit až 60 % vlasů. Jedná se o součást přirozeného cyklu hladiny estrogenu.

V době těhotenství se hladina estrogenu zvyšuje a vlasy, které by za normálních okolností vypadly, zůstávají na hlavě mnohem déle. Po porodu se hladina estrogenu vrátí do normálu a dočasně se tak k běžné ztrátě vlasů přidají i všechny ty, které by nebýt těhotenství vypadly už dříve. Cyklus růstu vlasů se ale do 6 až 12 měsíců od porodu opět vyrovnává. Pokud trvá obnova vlasů dlouho nebo neprobíhá v dostatečné míře, není od věci navštívit dermatologa.

Jak se se ztrátou vlasu po porodu vyrovnat?

Co třeba statečně? Ale umím si představit, že po porodu mnoha ženám příliš statečnosti nezbývá a několikaměsíční estetický nedostatek v podobě řídkých vlasů jistě pro novopečenou matku není nic příjemného. Zlepšit vizáž mohou v tomto období šampony a kondicionéry pro zvětšení objemu vlasů a vhodná je i jakákoli vlasová kosmetika určená pro jemné vlasy. Pomoci může také nový účes. Aby účes působil plněji, mnoho maminek po porodu preferuje krátký sestřih. Vyvarovat bychom se měli culíků, copů a ostatních účesů, které vlasy stahují a napínají.

Pokud je ztráta vlasů výraznější a k jejich plné obnově nedochází ani po roce od porodu, je vhodná návštěva lékaře. Ten může odhalit případnou nerovnováhu hormonů nebo nedostatek vitamínů či minerálů. V každém případě je vhodné jíst po porodu hodně ovoce a zeleniny a potravin bohatých na antioxidanty. Pomoci mohou také potravinové doplňky zinku, vitamínů skupiny B a vitamínů C a E.

Informace a řešení padání vlasů po porodu.

Zanechte komentář

Můžete použít tyto HTML příkazy: