Padání vlasů u žen

Padání vlasů se netýká jen mužů, ale čím dál častěji narazíme na vypadáváním vlasů i u žen. U nich je tento efekt velmi podmíněn hormonálními změnami v organismu a to především v době puberty, v těhotenství nebo v menopauze. Padání vlasů u žen je také ovlivněno často velkým stresem nebo např. vážným onemocněním, špatnou výživou atd. Často se také setkáváme s vypadáváním vlasů u žen používají ve velké míře a po delší dobu chemické přípravky na vlasy. Padání vlasů často indikuje hormonální změny nebo poruchy.

Padání vlasů u žen

Vypadávání vlasů u žen, Zdroj: drsteinhealing.com

Nejčastější hormonální poruchy spojené s padání vlasů u žen:

Zvýšená funkce štítné žlázy (tzv. hyperthyreóza) – tento efekt může vést k difuznímu vypadávání vlasů. S tím souvisí zvýšené maštění pleti, někdy se lze setkat s úbytkem váhy, zvýšením chuti k jídlu, nadměrným pocením, bušením srdce nebo hyperaktivitou.

Snížená funkce štítné žlázy (tzv. hypothyreóza) – také může mít za následek difůzní padání vlasů, ale dále také lámavost vlasů a nehtů, přibývání na váze, suchost kůže nebo celkovou únavu organismu.

Zvýšená produkce můžských (androgenních) hormonů – tato porucha hormonů má za následek řídnutí vlasů v přední části hlavy (tzv. dělání koutů), maštění kůže na obličeji a také hlavně nepříjemné nadměrné ochlupení.

Snížená nebo nadměrná tvorba inzulínu – inzulín se tvoří ve slinivce a má za následek sníženou nebo zvýšenou hladinu cukru v krvi. Toto se může projevit řídnutím vlasů a zvýšenou senzitivitou pokožky hlavy na dotek.

Polycystické vaječníky – ty mohou u žen způsobovat tzv. virilizaci žen, kdy dochází u vlasů ke slábnutí a následně k vypadávání. Na obličeji mohou začít růst nežádoucí chloupky.

Podezření

Pokud máte jakékoliv podezření na hormonální potíže nebo poruchu, vyskytuje se u Váš nadměrné padání vlasů, které může souviset s výše uvedenými poruchami, měli byste navštívit endokrinologa.

Zanechte komentář

Můžete použít tyto HTML příkazy: